na początku historia aktualności chorał on-line szlak piastowski kalendarz liturgiczny   oferta koncertowa    Gorczycki  Mielczewski  muzyka   dyskografia    recenzje    śpiewy liturgiczne pieśni tradycyjne antyfonarz kancjonał  źródła i traktaty  artykuły w sieci Schola Mulierum Silesiensis   Robert Pożarski  nasi przyjaciele statut kontakt 
 

 

Archiwum - 2007

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania:

W każdy czwartek o godz. 17.00 do wspólnego udziału w Nieszporach po łacinie w rycie dominikańskim, które śpiewamy we wrocławskim Kościele Uniwersyteckim. 

Do pobrania Nieszpornik :    

 

 

W każdy poniedziałek o godz. 18.30 do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni w zakrystii Kościoła Uniwersyteckiego we Wrocławiu

Tu znajdują się teksty pieśni:

 

 

 * * *

 

 

 

 

13 grudnia br. o godz. 17.00 w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego odbyło się spotkanie z udziałem Scholi Teatru Węgajty, na którym zaprezentowany został nowy numer Kontekstów w całości poświęcony dotychczasowej pracy Scholi. 

 

 

 

 

 

 

 

6 grudnia 2007 odbyło się ostatnie i zarazem największe wydarzenie organizowane przez nas w tym roku. 

W tegoroczne Mikołajki wraz z zaprzyjaźnioną Scholą Teatru Węgajty przedstawiliśmy Miracula Sancti Nicolai>>>, czyli średniowieczne mirakle o cudach czynionych przez świętego Biskupa Mikołaja za życia oraz po śmierci. Cykl pochodzi z XII-wiecznego rękopisu z St. Benoit-sur-Loire i miał swoją premierę 11 lutego br. na Zamku w Olsztynie. 

Spektakl odbył się w czwartek 6 grudnia 2007 roku o godz. 19.00 w Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej 44 we Wrocławiu. 

Każdy, kto miał ochotę lub potrzebę wspólnego z aktorami zaśpiewania kilku antyfon i hymnów podczas spektaklu mógł wziąć udział w Warsztatach chorałowych, które odbywały się w dniach 3 i 4 grudnia 2007 roku o godz. 20.00 w siedzibie Kolegium Europy Wschodniej przy pl. Biskupa Nankiera 17.

 

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

 

 

 

 

Gdzie słońce wschodzi - greccy kantorzy we Wrocławiu!

Z wielką radością zawiadamiamy o kolejnym wydarzeniu w cyklu Zanurzeni w Tradycji - ed. 2007

Dzięki współpracy z krakowskim wydawnictwem Homini>>> odwiedzili Wrocław: protopsaltis cerkwi św. Ireny w Atenach, protopsaltis Patriarchatu Greckiego w Jerozolimie, pan Lykourgos Angelopoulos wraz ze swymi śpiewakami

Goście z Grecji opowiadali o swojej pracy i chorale byzantyjskim, a także zaśpiewali wspaniały koncert. Przy tej okazji zaprezentowaliśmy najnowsze tłumaczenie książki Egona Wellesza Historia muzyki i hymnografii bizantyńskiej, którego autorem jest Maciej Kaziński.

Spotkanie odbyło się w czwartek 29 listopada 2007 r. o godz. 18.00 w siedzibie Kolegium Europy Wschodniej - Stara Plebania przy pl. Biskupa Nankiera 17.

W piatek, 30 listopada 2007 r. o godz. 18.00 rozpoczęliśmy dwudniowe warsztaty chorału bizantyńskiego.

Tego samego dnia o godz. 18.00  w cerkwii świętych Cyryla i Metodego na Piasku odbył się koncert, w którym wzięli udział również uczestnicy warsztatów. Wydarzenie było możliwe dzięki współpracy z proboszczem parafii prawosławnej św.św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, ks. Mitrata Eugeniusza Cebulskiego oraz osobistemu zaangażowaniu ks. Protodiakona Grzegorza Cebulskiego, dyrygenta chóru prawosławnego Oktoich.

 

 

 

 

Wydarzenie współfinansowane przez Kolegium Europy Wschodniej. 

 

 

Projekt wspiera Jego Ekscelencja pan Pantelis Carcabassis, Ambasador Republiki Grecji w Polsce   

 

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" 

 

 

 

 

Wspólnie z Centralą Muzyki Tradycyjnej przeprowadziliśmy Dziady. W Zaduszki spiewaliśmy tradycyjne pieśni o śmierci i przemijaniu, a także dziadowskie opowieści i morały, rozważaliśmy  ciągłe przemiany świata. Może w ten sposób łatwiej nam zrozumieć, co jest ponadczasowe? Może właśnie tak przywołujemy Duchy Przodków - naszych Dziadów? Zaczęliśmy w piatek 2 listopada o godz. 17.00 na Rynku.

 

 

 

 

Odbyło się kolejne wydarzenie cyklu Zanurzeni w Tradycji. Tym razem była to muzyka kościoła protestanckiego. Podczas wydarzenia zatytułowanego Reformacja zaprezentowana została rekonstrukcja nabożeństwa luterańskiego, jakie było zwykle wykonywane w XVII-XVIII wieku.

Wydarzenie odbyło się w niedzielę 28 października 2007 roku o godz. 10.00 w kościele Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu.

 

Wykonane zostały m.in.: 

Missa brevis Michaela Praetoriusa, 

oraz utwory Johanna Sebastiana Bacha: 

Toccata i Fuga d-moll

Motet Lobet den Herrn BWV 230

Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51 

Fantasia & Fuga g-moll


Zespół
Harmonologia pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa:
Marzena Lubaszka - sopran, 

Małgorzata Przybysz - alt, 

Robert Pożarski - tenor, 

Jacek Ozimkowski - bas,
Igor Cecocho - trąbka, 

Adam Pastuszka i Martyna Pastuszka - skrzypce, 

Dominik Dębski - altówka,
Jarosław Thiel - wiolonczela,

Janusz Musiał - kontrabas, 

Jan Tomasz Adamus - organy,
chorały i liturgię grał
Dawid Ślusarczyk - organista kościoła ewangelickiego.

 

Odbyło się również spotkanie z Markiem Pilchem - szefem Ewangelickiego Instytutu Muzyki Sakralnej, który wygłosił krótki wykład o historii muzyki kościoła luterańskiego. Wykład rozpoczął się w sobotę 27 października 2007 roku o godz. 18.00 w kościele Opatrzności Bożej.

Wstęp wolny!

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" 

 

 

 

 

W środę 24 października wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. w dniu jubileuszu 190-lecia powstania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Msza rozpoczęła się o godz. 9.00 w kościele św. Macieja przy ul. Szewskiej we Wrocławiu. Śpiew liturgiczny poprowadziła Schola Gregoriana Silesiensis, mszę celebrował ks. bp Andrzej Siemieniewski.

 

 

 

Wielkie wydarzenie!!! OBERKI W MLECZARNI! W obecnych czasach dużo łatwiej we Wrocławiu zatańczyć salsę czy tango, niż prawdziwego polskiego obera. 17 października (środa) w Klubokawiarni „Mleczarnia” nadarzyła się ta wyjątkowa okazja! Przy żywej muzyce Jacka i Alicji Hałasów z Poznania było można poczuć atmosferę tradycyjnej wiejskiej potańcówki i zatańczyć dzikie oberki, polki, walczyki i inne tańce tradycyjne: „krzyżaka”, „owczarka”, „starego fotra” i in. Poprowadzili je eksperci, którzy sami przetańczyli niejedną zabawę w remizie i niejedno wesele ludowe, uczniowie najlepszych wiejskich mistrzów oberkowych. 
Kiedy i gdzie:
17 października 2007 (środa), godz. 19.00 - 24.00, Klubokawiarnia „Mleczarnia”, ul. Włodkowica 5
Bilety: 10 PLN 

Zaprasza Stowarzyszenie Schola Gregoriana Silesiensis  w ramach projektu Zanurzeni w Tradycji 
Współorganizatorzy:
Centrala Muzyki Tradycyjnej
Sponsor:
Klubokawiarnia „Mleczarnia” 

 

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" 

 

 

  

 

Odbyła się Wigilia Narodzenia NMP, którą Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała wraz z ojcami dominikanami i warszawskim zespołem Bornus Consort w piątek 7 września o godz. 21.00 w kościele pw. św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim we Wrocławiu. Wydarzenie było częścią Festiwalu Wratislavia Cantans

Wigilię poprowadził o. Andrzej Bujnowski OP.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie projektu Zanurzeni w Tradycji. 25 lipca 2007 roku, w święto św. Jakuba Apostoła zaśpiewaliśy Missa sancti Iacobi według XII-wiecznego rękopisu Codex Calixtinus, który znajduje się w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Prezentacja miała miejsce w Katedrze Greckokatolickiej pw. śś. Wincentego i Jakuba przy placu Nankiera we Wrocławiu  o godz. 18.00

Jednocześnie dla wszystkich miłośników śpiewu zorganizowaliśmy warsztaty, na których można było nauczyć się niektórych części tej niezwykłej mszy i następnie wziąć czynny udział w prezentacji razem ze Scholae Gregorianae Silesiensis i Scholae Mulierum Silesiensis. 

Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek 23 lipca o godz. 10.00 w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i odbywały się według następującego planu: 

23 lipca - I sesja godz. 10.00-13.00, II sesja godz. 16.00 - 18.00

24 lipca - I sesja godz. 10.00-13.00, II sesja godz. 16.00-18.00

25 lipca - próba generalna, godz. 15.00 - 17.00

Koszt warsztatów - 50 zł.

Wydarzenie objął swym Patronatem Honorowym ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski Metropolita Wrocławski oraz Pan Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" 

 

 

W ramach projektu Zanurzeni w Tradycji przeprowadzone zostały II Warsztaty Chorałowe w Jugowicach k/Wałbrzycha. Warsztaty odbyły się w dniach 16-22 lipca 2007 roku

W programie warsztatów znalazły się m.in.:

  codzienne seminarium gregoriańskie, na którym ćwiczyliśmy śpiew psalmów w tonach modalnych po łacinie i po polsku;

  nauka śpiewu prozy, czyli: oracje, capitula, proroctwa, epistoły, lekcje, ton Ewangelii;

  panel dyskusyjny na temat najstarszych traktatów o śpiewie kościelnym;

  codzienne wspólne śpiewanie Oficjum w rycie dominikańskim;

  wspólne spacery po Górach Sowich.

Warsztaty poprowadził kantor Scholae Gregorianae Silesiensis Robert Pożarski. W warsztatach wziął udział o. Błażej Matusiak OP, znawca średniowiecznych traktatów, który poprowadził panel dyskusyjny.

 

 

Schola Gregoriana Silesiensis wykonała Uroczyste I Nieszpory na święto św. Romualda Opata. Prezentacja odbyła się 18 czerwca 2007 roku w Katedrze p.w. Wniebowzięcia NMP w Kielcach na zaproszenie organizatorów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbywającego się podczas targów Sacroexpo 2007

Fragmenty Oficium do posłuchania >>>


 

We wtorek 5 czerwca 2007 roku zaśpiewaliśmy uroczystą Mszę z okazji Święta Ossolineum. Mszę odprawioną w kościele p.w. św. Macieja we Wrocławiu celebrował Duszpasterz Akademicki ks. Mirosław Maliński.

 

 

W czwartek 29 marca 2007 roku o godz. 20.00 w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odbył się Ludus Passionis czyli Gra o Męce Pańskiej w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty, Chóru Chłopięcego Archidiecezji Wrocławskiej, Scholae Mulierum Silesiensis i Scholae Gregorianae Silesiensis. Tekst dramatu pochodzi ze słynnego XIII-wiecznego rękopisu Carmina Burana z klasztoru Benediktbeuern. Wydarzenie miało formę uroczystej Procesji Pasyjnej, której przewodniczył ks. Infułat Adam Drwięga. Wstęp wolny.

Wszyscy chcący wziąć czynny udział w tym wydarzeniu uczestniczyli w Warsztatach chorałowych, które rozpoczęły się już w poniedziałek 26 marca o godz. 18.00 w Galerii Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 5. Warsztaty prowadził kierownik muzyczny spektaklu, światowej sławy kantor i wykładowca chorału Marcin Bornus-Szczyciński oraz kantor Scholae Gregorianae Silesiensis - Robert Pożarski.

Koszt udziału w warsztatach wyniósł 50 zł.

Wydarzenie było częścią projektu Zanurzeni w Tradycji - edycja 2007, który objął swym Patronatem Honorowym ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski Metropolita Wrocławski.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. 

 

 

 

W dniach 12 i 13 lutego 2007 roku uroczyście rozpoczęliśmy tegoroczną edycję projektu Zanurzeni w Tradycji. 12 i 13 lutego odbyły się Warsztaty chorałowe, na których przygotowaliśmy liturgię Wigilii Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian. Warsztaty rozpoczęły się o godz. 18.00 w Galerii Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Kiełbaśniczej 5. Następnego dnia Warsztaty były od godz. 17.00 w tym samym miejscu. Tym razem przedsięwzięcie miało charakter precedensowy: Oficjum w średniowiecznym rycie dominikańskim zaśpiewane było w całości po polsku. Liturgię wigilijną rozpoczęliśmy o godz. 20.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Prowadził o. Marek Rojszyk OP. Koszt uczestnictwa w Warsztatach - 50 zł.

Zobacz galerię >>>

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Wrocławia. 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

-rok 2006

-rok 2005
-
rok 2004
-
rok 2003
-
rok 2002

© SudetyNET Roman Kaczmarczyk - sponsor strony