Archiwum 2010

 

 

Członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w projekcie VoicEncounters >>> przygotowanym przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego. W ramach projektu odbyły się spotkania i koncerty w wykonaniu Cunfraternia di a Pieve di a Serra z Korsyki oraz Confraternita di Santa Croce di Castelsardo z Sardynii. Nasi scholarze poprowadzili uroczystą Mszę św. w kościele w Trestnie.

 

 

 

1 listopada na wrocławskich cmentarzach i niektórych cmentarzach Dolnego Śląska odbyła się kwesta, z której datki zostały przeznaczone na budowę Pomnika Profesorów Lwowskich.

We Wrocławiu kwesta prowadzona była na czterech cmentarzach:

Cmentarzu Osobowickim
Cmentarzu Grabiszyńskim

Cmentarzu Św. Rodziny

Cmentarzu przy ul. Bujwida
W kweście wzięło udział wielu znanych Wrocławian, z Prezydentem Miasta na czele. W kweście uczesatniczyli również członkowie naszego Stowarzyszenia

 

Za hojność dziękujemy w imieniu organizatora - Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>>.

 

 

 

 

 

 

 

Schola Mulierum Silesiensis wraz z najlepszymi kantorkami spoza Wrocławia wykonała koncert moralitetu Ordo Virtutum Hildegardy z Bingen podczas XVIII edycji Festiwalu "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu. W wykonaniu wzięły także udział uczestniczki Żeńskiego Chóru Festiwalowego, który przygotowywał się podczas warsztatów w czasie festiwalu. 

Szczegóły na stronie Festiwalu >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego "Maciejówka" celebrowaliśmy Procesję Świętojańską, która odbyła się 25 czerwca 2010 r. w ramach wrocławskich Nocy Kościołów. Plan wydarzenia:

godz. 22:30 Mauzoleum Piastów Śląskich w klasztorze Sióstr Urszulanek - Nieszpory

godz. 23:00 procesja na dziedziniec z pochodniami i pieśniami

godz. 23:15 kosciół św. Macieja - Matutinum o św. Janie

godz.  0:15 procesja do krypty

godz.  0:30 krypta kościoła św. Macieja - Msza św. przy świecach

Liturgia tego wydarzenia odśpiewana została w całości w języku polskim według Regulae cantus S.O.P. Liturgia Godzin wg przedsoborowego rytu dominikańskiego. Msza św. wg NOM.

 

 

 

 

Schola Gregoriana Silesiensis wzięła udział w VI Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. W niedzielę 13 czerwca 2010 r. o godz. 16:30 zaśpiewaliśmy w kościele Opactwa cysterskiego >>> uroczystą Mszę św. na zakończenie festiwalu, oraz po mszy rymowane Nieszpory o św. Antonim Padewskim autorstwa Juliana ze Spiry (XIII w.)

Śpiewy, które zaprezentowaliśmy, pochodzą z rękopiśmiennych źródeł dolnośląskich: Graduale cisterciense z Lubiąża (XIII w.) i Antiphonarium clarisiense z Głogowa (XIV w.).

Oficjalna strona internetowa Festiwalu >>>

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że w niedzielę 6 czerwca 2010 roku w Katedrze Świdnickiej w ramach Wieczorów Świdnickich odbyło się wydarzenie pt. "Salve festa dies":

 

godz. 18.00 - uroczysta Msza św. In Dominica infra Octavam Corpus Christi 

godz. 19.00 - prelekcja pt. "Chorał i śpiew tradycyjny - recepta na kryzys kultury kościelnej"

godz. 19.30 - koncert chorału na okres Zmartwychwstania Pańskiego i Oktawę Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej.

 

Prelekcję wygłosił Marcin Bornus-Szczyciński

Mszę św. i koncert zaśpiewały zespoły 

Schola Gregoriana Silesiensis i Schola Mulierum Silesiensis

 

Wydarzenie objęli swym patronatem:

Biskup Świdnicki JE Ks. Bp Ignacy Dec
Prezydent Świdnicy Pan Wojciech Murdzyk
Starosta Świdnicki Pan Jacek Wajs

 

Organizatorzy:

Świdnickiej Kurii Biskupiej>>>
Świdnickiego Ośrodka Kultury>>>
Fundacji “Pro Arte">>>

 

 

Schola Gregoriana Silesiensis tradycyjnie wzięła udział w dorocznej Mszy w intencji Ossolineum, która odbyła się we środę 2 czerwca 2010 roku o godz. 9.00 w kościele św. Macieja we Wrocławiu inaugurując tym samym kolejne Dni Ossolineum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schola Gregoriana Silesiensis we wtorek 19 stycznia 2010 o godz. 19.00 zaśpiewała uroczystą Mszę św. w intencji śp. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Mszę w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawił J. E. Abp Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, homilię wygłosił J. E. Abp Józef Życiński, Metropolita Lubelski

 

Organizatorem jest Komitet Obchodów Piątej Rocznicy Śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>> pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Obecna była Prezydent Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

 

 

 

Naszym gościom, współpracownikom, miłośnikom chorału i tradycji, i wszystkim, którzy odwiedzają tę stronę 

składamy życzenia kolejnego dobrego roku.

Stowarzyszenie "Schola Gregoriana Silesiensis"