Archiwum 2014

 

Zapraszamy na koncert świąteczny!

Piosenki Roberta Pożarskiego do tekstów Jana Sochonia 

Podróż z magami

Artur Dutkiewicz - fortepian

Paweł Iwaszkiewicz - dudy, flety, bombardy

Robert Pożarski - śpiew

Podziemie Kamiedulskie, 28 XII 2014, godz. 12:00

Koncert jest współfinansowany przez Biuro Kultury Urzędu Miasta St. Warszawy.

 

JUŻ JEST! 

Najnowsza płyta sarmacka Parvule pupule jest już do kupienia w naszym sklepiku:

 http://allegro.pl/show_item.php?item=4916713583 >>>

Nie wyobrażamy sobie lepszego prezentu pod choinkę dla każdego miłośnika dobrej świątecznej muzy! U nas najtaniej...

 

Parvule pupule - koncerty!

Zapraszamy na koncert promujący najnowszą płytę z cyklu Chorał sarmacki. Usłyszeć będzie można sarmacką muzykę na Boże Narodzenie: pierwsze od wieków wykonanie Missa pro Nativitate DNJC Marcina Mielczewskiego, polskie anonimowe pastorele, motety Mielczewskiego i Szarzyńskiego, utwory instrumentalne na smyczki i puzony oraz oczywiście jednogłosowy chorał z Ksiąg Piotrkowskich. Zaśpiewają i zagrają najlepsi wykonawcy muzyki dawnej: Bornus Consort, Tempus, Concerto Antemurale i sławny konsort puzonowy TROMBASTIC.

 

 

 

 

 

 

Koncerty odbędą się:

 

W piątek 19 grudnia o godz. 19:00 w Kościele Uniwersyteckim przy pl. Uniwersyteckim 1 we Wrocławiu

 

W sobote 20 grudnia o godz. 19:00 w Kościele Pokamedulskim w warszawskim Lesie Bielańskim, ul. Dewajtis 3.


Po koncertach będzie można zaopatrzyć się w gwiazdkowe prezenty w postaci najnowszej, a także poprzednich płyt z Chorałem sarmackim. 

 

ZAPRASZAMY NA MUZYCZNY ODDECH w przedświątecznych zakupach! WSTĘP WOLNY!

 

Projekt współfinansują:  

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Instytut Muzyki i Tańca 

Patronat medialny  - Radio Rodzina

Miło nam poinformować o ukazaniu się kolejnej płyty z Chorałem sarmackim: Castrum doloris - staropolskie ceremonie pogrzebowe jest już do nabycia w naszym małym >>>sklepiku.

 

Płyta jest rejestracją koncertu, jaki odbył się we wrocławskim kościele św. Bartłomieja 10 listopada 2013 roku. 

Mamy okazję uczestniczyć w "radosnym sarmackim pogrzebie" (słowa jednego z widzów tego wydarzenia), który przenosi nas w czasy Rzeczpospolitej potężnej i wpływowej.

 

 

 

W sobotę 18 października w kościele parafialnym w Lądku Zdroju o godz. 18:00 Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewa mszę na święto św. Łukasza Apostoła. Wykonamy chorał według Graduale pp Klarysek z Krakowa (1256). Propria mszalne z tej księgi opatrzone zostaną polskim tekstem. Serdecznie zapraszamy!

 

 

W dniach 3-5 października w Kościele Pokamedulskim w Warszawie odbyła sie sesja nagraniowa nowej płyty z serii Chorał sarmacki pt. Parvule pupule. Płyta będzie miała tematyke bożonarodzeniową. Znajdą się na niej m.in.: zapomniana Missa per Nativitate Domini Marcina Mielczewskiego, motety Mielczewskiego i Szarzyńskiego, anonimowe pastorele staropolskie, no i oczywiście chorał jednogłosowy z ksiąg piotrkowskich. Do nagrania zaprosiliśmy kwartet puzonowy Trombastic, Concerto Antemurale i solistów Bornus Consort oraz kwartetu wokalnego Tempus. Nagrania, jak dwóch poprzednich, dokona renomowana firma fonograficzna DUX. Sponsorem nagrania jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

W ramach wrocławskich Nocy Kościołów >>> Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała Uroczyste Nieszpory w Oktawie Bożego Ciała. Oficjum w rycie dominikańskim zawierało także Responsoria z Procesji Eucharystycznej. Poniżej dokładny plan wydarzeń:

 

19 czerwca 2014 r. - II Nieszpory na Boże Ciało - godz. 19:00, Kościół pw. św. Maurycego we Wrocławiu, ul. Traugutta 34.

 

20 czerwca 2014 r. - Msza św. - godz. 18:30; Nieszpory na Piątek w Oktawie Bożego Ciała - godz. 20:00, Kościół Braci Mniejszych Kapucynów pw. św. Augustyna we Wrocławiu, ul. Sudecka 90.

 

21 czerwca 2014 r. - Nieszpory na Sobotę w Oktawie Bożego Ciała - godz. 20:00, Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu, ul. Spacerowa 2.

 

22 czerwca 2014 r. - Msza św. - godz. 17:00; II Nieszpory na Niedzielę w Oktawie Bożego Ciała - godz. 18:00, Kościół św. Wawrzyńca w Wołowie, ul. ks. F. Bosaka 21.

 

Organizatorem Nocy Kościołów jest wrocławskie Radio Rodzina.

 

 

 

W czwartek 5 czerwca 2014 r. Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała Mszę św. w intencji wszystkich pracowników i przyjaciół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Msza była inauguracją Dnia Ossolińczyka i rozpoczęła się o godz. 9:00 w kościlele pw. św. Macieja przy ul. Szewskiej we Wrocławiu. 

Dziękujemy za udział!

 

 

 

 

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wielkiego bizantyjskiego Kantora

 

 Lykourgosa Angelopoulosa. 

 

Urodził się w 1941 roku w Pyrgos (Peloponez). Był wykładowcą szkoły śpiewu bizantyjskiego i ateńskiego konserwatorium. Założycielem i dyrygentem Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία (greckiego chóru muzyki bizantyjskiej) oraz Archon Protopsaltes – głównym kantorem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

 

Jego odejście to wielka strata dla wszystkich tych, którym droga jest liturgia, tradycja, a nade wszystko śpiew. Mieliśmy wielkie szczęście osobiście spotykać się z Mistrzem, który uczył nas, jak śpiewać modlitwę, aby dotarła do Nieba. Gościliśmy go także we Wrocławiu, kiedy poprowadził nam warsztaty chorałowe oraz przygotował nas do wspólnego śpiewania w Cerkwii świętych Apostołów Cyryla i Metodego. 

Odszedł od nas 18 maja w V Niedzielę Wielkanocną, teraz śpiewa już przed Bogiem.

Zawsze będziemy nosić wspomnienia ze spotkań z Lykourgosem w sercach.

 

 

 

 

 

 

Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała podczas wernisażu wystawy Układ planetarny w Galerii Miejskiej we Wrocławiu>>>. Wernisaż odbył się w czwartek 15 maja o godz. 18:00 przy ul. Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu.

Serdecznie dziękujemy obecnym za obecność!

 

 

 

PARVULE PUPULE!

 

 

Rusza kolejna edycja projektu 

CHORAŁ SARMACKI!

 

 

W tym roku będziemy pracowali nad staropolską muzyką na Boże Narodzenie. Chór Sarmacki im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego wspólnie z solistami Bornus Consortu i Kwartetu Wokalnego Tempus przygotuje uroczysty program mszy na Boże Narodzenie, w którym znajdzie się nie wykonywana od stuleci Missa pro Nativitate Domini Marcina Mielczewskiego, motety bożonarodzeniowe M. Mielczewskiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, anonimowe pastorele, czyli staropolskie kolędy - od jednej z nich zapożyczyliśmy tytuł Parvule pupule czyli O, ubogie dziecię.

Ważnym uzupełnieniem muzyki wielogłosowej będzie, jak we wszystkich edycjach projektu Chorał sarmacki, śpiew jednogłosowy z Ksiąg piotrkowskich z XVII wieku. Tym razem będą to propria na Boże Narodzenie z Graduale Petricoviense z 1621 roku.

Towarzyszyć nam będą zespoły instrumentalne: Concerto Antemurale i konsort puzonowy Trombastic.

 

 

 

Warsztaty wokalne będą odbywały się równolegle we Wrocławiu i w Warszawie. 

 

We Wrocławiu spotkanie będą miały miejsce w czwartki, w siedzibie Stowarzyszenia, pl. Biskupa Nankiera 17, I piętro, sala 106. Pierwsze spotkanie 8 maja o godz. 18:00.

 

W Warszawie spotykamy się w soboty, w domu parafialnym Najświętszego Zbawiciela, ul. Mokotowska 37. Pierwsze spotkanie 10 maja o godz. 11:00.

 

Podczas wakacji planujemy przerwę na "ułożenie się materiału". 

Próby wznawiamy po wakacjach - 4 września we Wrocławiu, 6 września w Warszawie.

 

Między 6 a 12 października odbędzie się sesja nagraniowa w Kościele Pokamedulskim w Warszawie, ul. Dewajtis 3, Las Bielański. Dokładny termin sesji ustalimy w trakcie pracy, bowiem będzie on wymagał skoordynowania obecności kilkudziesięciu wykonawców.

 

Prezentację płyty planujemy na 14 grudnia.

 

20 i 21 grudnia odbędą się we Wrocławiu i w Warszawie koncerty przygotowanego programu Chorał sarmacki - Parvule Pupule.

 

Zasady uczestnictwa w Chórze Sarmackim im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego:

 

1. Zgłoszenia przyjmujemy na adres schola@ssgs.pl - liczba miejsc jest ograniczona!

2. Warunkiem otrzymania materiałów nutowych i udziału w próbach jest wpłata wpisowego - 100 zł - na konto Stowarzyszenia: 

Bank Zachodni WBK nr 63 1090 2398 0000 0001 0209 3276

Członkowie Stowarzyszenia, którzy opłacili składkę członkowską za 2014 rok - BEZPŁATNIE w ramach działań statutowych.

3. Warunkiem udziału w sesji nagraniowej i koncertach będzie zadowalająca frekwencja na próbach (udział w co najmniej 2/3 ogólnej liczby prób, obowiązkowy udział w próbach generalnych).

 

Zapraszamy do wspólnego śpiewania chorału sarmackiego, który aż do lat 60-tych XX wieku był żywo obecny w polskiej tradycji kościelnej!

 

 

Projekt jest współfinansowany przez:

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Instytut Muzyki i Tańca

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy Wszystkim, którzy licznie przybyli na muzyczne spotkanie z Ormianami. Na warszawskich Bielanach gościliśmy Chór Liturgiczny SAGHMOS Katedry Ormiańskiej miasta Lwowa pod kierunkiem Andrija Szkrabjuka.
W czwartek 10 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00 Goście zaśpiewali własny koncert z ormiańską muzyką na Wielki Post,
W piątek 11 kwietnia o godz. 18:00 odb
się muzyczny dialog o Męce Pańskiej, w którym oprócz Chóru SAGHMOS wystąpili: Chór Sarmacki im. G.G.Gorczyckiego i zespół Bornus Consort. W programie chorał wielkopostny dwóch kultur i polskie pieśni pasyjne.

Dziękujemy za wspólne śpiewanie!

Wydarzenie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta St. Warszawy.

 

 

Partnerami wydarzenią byli: 

 

 

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce 

 

 

 

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich   

 

 

 

Na zaproszenie Pana Sebastiana Burdzy, Starosty Powiatu Średzkiego wykonaliśmy koncert Media vita w wykonaniu Scholae Gregorianae Silesiensis

Koncert odbył się w sobote 22 marca 2014 r. o godz. 19:00 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej. W programie znalazły się śpiewy pasyjne z XIII-wiecznych źródeł dominikańskich i franciszkańskich, m.in. fragment dramatu liturgicznego Mandatum wg Graduale PP Klarysek z Krakowa.

 

 

W niedzielę 5 stycznia 2014 roku w Kapitularzu Kościoła Pokamedulskiego na warszawskich Bielanach odbyło się kolejne czuwanie przed świętem Epifanii. Tym razem w rycie dominikańskim celebracjom przewodniczył o. Wojciech Gołaski OP

Czuwanie rozpoczęło się o 21:00 odprawieniem I Nieszporów, następnie odśpiewaliśmy Matutinum IX czytań na Epifanię wraz z Genealogią i uroczystym Te Deum oraz Laudesy z tej uroczystości. Celebrację zakończyła Missa cantata w rycie dominikańskim. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Śpiewania Chorału, asystę zapewnili Skauci św. Bernarda.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział w liturgii!

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

-rok 2013

-rok 2012

-rok 2011

-rok 2010

-rok 2009

-rok 2008

-rok 2007

-rok 2006

-rok 2005
-
rok 2004
-
rok 2003
-
rok 2002