H i s t o r i a

 

Schola Gregoriana Silesiensis

Schola Gregoriana Silesiensis powstała w styczniu 2000 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Od września 2000 r. do lipca 2002 r. działała przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W kwietniu 2002 r. członkowie Scholi powołali do życia Stowarzyszenie "Schola Gregoriana Silesiensis".

Założenia programowe

W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność liturgiczno-koncertowa związana z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska. 

Do sukcesów artystycznych zespołu
zaliczyc można m.in. następujące wydarzenia: 

W lutym 2001 r. Schola uczestniczyła we Mszy św. inaugurującej działalność Kolegium Europy Wschodniej; mszę w Katedrze Wrocławskiej celebrował J.Em. Henryk Kard. Gulbinowicz, a uczestniczył w niej m.in. Jan Nowak Jeziorański.

W nocy z 23 na 24 czerwca 2001 r. Schola wykonała 9-godzinne nabożeństwo Wigilii Narodzenia św. Jana Chrzciciela Patrona Wrocławia; projekt objął swym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

W sierpniu 2001 r. Schola uczestniczyła w Międzynarodowym projekcie Codex Calixtinus, transmitowanym przez Europejską Unię Radiową do wielu krajów Europy. 

We wrześniu 2001 r. wykonane zostały fragmenty Uroczystych Nieszporów na Święto Podwyższenia Krzyża św. podczas koncertu inauguracyjnego festiwalu Silesia Cantat w Jeleniej Górze

W 2002 roku zespół wykonał koncert finałowy Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku oraz zainaugurował cykl koncertów Muzyka w Kulturze w Poznaniu

Schola została zaproszona do podjęcia roli chóru festiwalowego podczas X Festiwalu Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu w sierpniu 2002 roku. 

W dniach 12-14 czerwca 2003 roku we Lwowie Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała na Forum Europejskim Wrocław-Lviv .

8 kwietnia 2004 na zaproszenie Ojców Franciszkanów i Towarzystwa Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego Schola Gregoriana Silesiensis wykonała Uroczystą Liturgię Wielkiego Czwartku podczas cyklu "Wielki Tydzień u Franciszkanów" w Poznaniu. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej zaśpiewaliśmy chorał wg Graduale Monasticum P.P. Klarysek z Krakowa, 1257. Łacińskie, w oryginale, śpiewy opatrzyliśmy polskimi tekstami zaczerpniętymi z Biblii w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka. Było to prawdopodobnie pierwsze w historii wykonanie pełnego formularza Mszy św. z chorałem gregoriańskim w języku narodowym.

2-9 października 2004 Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała w Alzacji dwa koncerty na zaproszenie Festiwalu "Voix et Route Romane" w Strasbourgu.

Pod koniec 2004 roku ukazała się płyta In Agenda Defunctorum nagrana wspólnie przez Scholae Gregorianae Silesiensis i zespół wokalny Bornus Consort.

W czerwcu 2005 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy ekumeniczny festiwal "Trzy Tradycje", podczas którego mogliśmy uczestniczyć w Wigilii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem o. Bernarda Sawickiego OSB Opata z Tyńca, brać udział w Prawosławnej Wieczerni śpiewanej pod przewodnictwem Przewielebnego Arcybiskupa Jeremiasza m.in. przez Grupul Psaltic Stavropoleos z Bukaresztu, a także włączyć się w śpiew protestanckich pieśni Cypriana Bazylika wykonanych przez zespół wokalny Bornus Consort z Warszawy.

Zespół od 2001 roku współpracuje ze Scholą Teatru Wiejskiego Węgajty, wraz z którą bierze udział w przedstawieniach dramatów liturgicznych Ludus DanielisLudus Paschalis i Ordo Stellae.

W latach 2003-2009 Stowarzyszenie prowadziło cykl warsztatowo-koncertowy Zanurzeni w Tradycji współfinansowany przez Samorząd Miasta Wrocławia.

Od roku 2012 prowadzimy projekt Chorał sarmacki, w ramach którego ukazały się cztery płyty z polską muzyką sakralną XVI i XVII w.: GRZEGORZ GERWAZY GORCZYCKI i chorał piotrkowski;    CASTRUM DOLORIS - Staropolskie ceremonie pogrzebowe;    Parvule pupule - staropolska muzyka na Boże Narodzenie;    Vivat Rzeczpospolita! - Msza dziękczynna za Unię Lubelską

Kantor Scholae Gregorianae Silesiensis 
Robert Pożarski

Robert Pożarski (ur.1965) uzyskał w 1992 roku dyplom solisty-śpiewaka w klasie prof. Edwarda Pawlaka w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie; wielokrotny student Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie; studiował interpretację chorału średniowiecznego m.in. u Marcela Péresa w Paryżu, chorału bizantyjskiego u Charalambosa Rimbasa; należy do grona założycieli Lektorskiej Schola Cantorum, powstałej w 1989 roku przy Warszawskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Jako kantor tej scholi dokonał rejestracji fonograficznej dwóch średniowiecznych oficjów monastycznych dedykowanych Św. Stanisławowi i Św. Wojciechowi. Od 1995 roku jest śpiewakiem zespołu Bornus Consort, z którym nagrał cztery płyty: Mielczewski, Media vita, Stół Cypriana Bazylika, In Assumptionis; od 1996 roku jest także kierownikiem muzycznym Scholi Teatru Wiejskiego Węgajty. Był jednym z sześciu solistów w międzynarodowym projekcie Codex Calixtinus w ramach festiwalu Culture 2000. Od 2000 roku jest kantorem i kierownikiem artystycznym wrocławskiej Scholae Gregorianae Silesiensis, z którą nagrał w 2004 roku płytę In agenda defunctorum - Missa Requiem Johannesa Ockeghema. Jako specjalista w dziedzinie chorału gregoriańskiego i śpiewu tradycyjnego jest zapraszany do prowadzenia kursów i seminariów gregoriańskich. Współpracuje z Redakcją Katolicką Polskiego Radia. Wykonuje również repertuar barokowy i współczesny (m.in. wszystkie utwory wokalne Arvo Parta), a także polskie pieśni z XVIII i XIX wieku.